4.AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE FETO/PDY DAVASI | Polis Forum

4.AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE FETO/PDY DAVASI

batu1283 11 Ocak 2017

1. batu1283

batu1283 1.Sınıf Emniyet Müdürü

1.719
    1.082
    0
    Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden FETÖ Çatı Davası’nın 6. celsesi yine ilginç olaylarla başladı. Dün tanıklık yapan Dr. Bülent Çanakçı bugün sabah oturumuna da katıldı. Çanakçı cep telefonunda cemaatçilere ait olduğunu belirttiği 3 sayfalık telefon numaralarını mahkeme heyetine teslim ettiğini söyledi.

2. batu1283

1.719
    1.082
    0
    “CEMAATÇİ DİYE YAZDIĞINIZ İSİM DAVANIN MAĞDURU”

Bu teslimat hakkında başkan Selfet Giray, “Verdiğiniz bu telefonlar ve isimler FETÖ/PDY mensuplarının isimleri miydi?” diye sordu. Dr. Çanakçı “Evet o arkadaşlardı” cevabını verdi. Başkan tekrar "FETÖ üyesi olduklarını doğrudan mı biliyorsunuz, yoksa duyuma mı dayalı” sorusunu yöneltti. Çanakçı numaraların kendisine gelip cemaatten oldukları söyleyen insanlar grubuna ait olduğunu söyledi.

Bu arada şu çarpıcı detay yaşandı. Mahkeme Başkanı Giray, Çanakçı’nın teslim ettiği telefon numaralarıyla arasında Eski Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’in de olduğunu hatırlatarak şunu söyledi:

“Orhan Özdemir bu davanın mağdur müştekisi, onu da cemaatçi olarak yazmışsınız, bu nasıl oldu?”

3. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Bunun üzerine Çanakçı, “Orhan Bey beni çok iyi tanır. O öyle biri” dedi. Başkan Giray, “Nasıl olur ama ona da kumpas kurulmuş, o da hapis yatmış birisi” sorusunu yöneltti. Bunun üzerine Çanakçı, “Onlar çok değişik strateji geliştiriyorlar. Belki Kemalettin Özdemir’e yakın olduğu için öyle bir şey yapmışlardır” dedi.

4. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Yapılanmada her konuya hakim olduğu söylenen Nurettin VEREN öğleden sonra ifade vermeye başladı
    “DÜNYA MAFYASI ORTAYA ÇIKTI”

Nurettin Veren duruşmanın öğleden sonraki oturumunda ifade vermeye başladı. Sağlık sebebiyle oturarak ifade veren Veren, Baskan Selfet Giray'ın “FETÖ/PDY” yapılanmasına ilişkin sorularını cevapladı. FETÖ için, "Dünya mafyası ortaya çıktı" diyen veren, Gülen'in diktatör yapısından söz ederken şunları söyledi:

"Bugün hükümete otoriter diyorlar. FETÖ'nün katı disiplinini bilmeyen yok. Çocuğunuzun ismini o koyar. Benim 6 çocuğumun ismini o verdi. Ne giyeceğinize bile o karar verir. Türkiye'nin otoriteleşmesinden korkan hem cemaatçi hem siyasilere sesleniyorum, bu kadar büyük bir diktatörün emrine girmekten niye kaçınmıyorsun?”

5. batu1283

1.719
    1.082
    0
    YURTDIŞINA NASIL AÇILDILAR

Veren diğer soruları cevaplarken şunları da anlattı:

”Bu kadar atılmaya rağmen hala deşifre olmamış, kullanıma hazır hücreler var... Yurtdışına açılma Sovyetlerin yıkılması üzerine Gülen'in talimatıyla Orta Asya ile başladı. Bunu Ata yurduna kavuşma olarak düşündük. Vietnam'da okul açılınca Çevik Bir 'Orta Asya'yı anladık, ama Kenya'ya, Vietnam’a gitmede maksadınız ne?’ diye sordu. O zaman düşündük.”

6. batu1283

1.719
    1.082
    0
    FETÖ ÖZEL GÜVENLİĞİ DE ELE GEÇİRDİ

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, Nurettin Veren'e de davanın tüm sanıklarının isimlerini tek tek sayarak, tanıyıp, tanımadığını sordu. Veren, bazı sanıklarla ilgili olarak şunları söyledi:

7. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Alaaddin Kaya: Şimdi onun da kabul etmesi lâzım ki, birkaç isimle birlikte bu yapının omurgası haline gelmiştir. Zaman'ın alınmasıyla birlikte bilerek, bilmeyerek, danışman, sözcü gibi olmuştur. Yönetici konumundadır. 5-6 kişilik yönetim kurulu üyelerinden biri odur.

8. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Kazım Avcı: Gülen'in halasının oğlu. Eskiden beri tanıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli, aynı zamanda FETÖ adına herşeyi taşıyan biri. Çekirdek kadroda yoktu, fakat örgüt başarı kazanmaya başlayınca kardeşleri, akrabaları hepsi çıkıp gelmeye başladı. FETÖ'nün imparatorluğuna doğru gelip, görev almaya başladı. Görevi de vardı. Bulunduğu yerde imam gibiydi. İnsanlar FETÖ'nün akrabalarını kendileri istemese de küçük Fetullah Gülen olarak görür.

9. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Hamdi Akın İpek : Çok önceden Samanyolu Koleji mütevelli heyetindeydi. Maddi durumu o zaman da iyiydi. Gülen'in her dakika irtibatta olduğu, para kaynağıydı. Kemalettin Özdemir'in kontrolünde biriydi. Kanaltürk'ü Gülen'in emriyle aldı. Sonra altın işine girdi. Oysa onun işi değildi.

10. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Mahmut Akdoğan : Çok iyi tanıyorum. Örgütün ilk yetiştirdiği tıp elemanlarındandır. Vakfın hisselerini üzerine geçirmiş, büyük bir holding haline gelmiştir. Gayrı resmi para temin eden bir kasaydı. Doktor ve hastanelerin dışında üniversitelerde kimin rektör, dekan olacağının koordinatörlüğünü yapardı.

11. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Ekrem Dumanlı: En tehlikeli elemanlardan biri. HDP'lilerle toplantı yapacak kadar gözü kara ve aktif.

12. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Önder Aytaç: Polis teşkilatı için özel olarak yetiştirilmiş biri. Ailece FETÖ'yle iç içeler.

13. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Ali Çelik : (Başkan Giray bir kez daha davada iki Ali Çelik olduğunu hatırlattı) Ben Bankasya'daki Ali Çelik'i tanıyorum. Küçük bir esnaftı, birden bankanın yönetimine girdi. Ayrıca Gülen'in talimatıyla Osman Karakuş'la birlikte özel güvenlik şirketi okulları açmakla görevlendirildi. Oradan mezun olanlar önce örgütün binalarını korumada kullanıldı. Ayrıca devletin önemli birimlerini de bunlar vasıtasıyla ele geçirdiler. Hiçbir yeri boş bırakmadılar. Kamera ve görüntü sistem şirketleri de var.

14. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Şerif Ali Tekalan : En eski, en aktif, en gözde elemanlardan. Asıl misyonu Avrupa'da dış lobi faaliyetlerini organize etmek. Ayrıca yakın zamanda oğlu Tarıkı'ı Esad'ın bir yakınıyla evlendirdiğini duyduk.

15. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Hidayet karaca : Medyayla hiç ilgisi olmadığı halde Gülen'in talimatıyla yayın kurulu başkanlığına getirildi. Ondan önce İzmir'de bölge imamlığı yaptı.

16. batu1283

1.719
    1.082
    0
    İlhan İşbilen : Çok iyi tanıdığım bir arkadaş. “Örgütle ilgili böyle netice vereceğini bilmiyordum, pişmanım” diyebilir. Ama tanımıyorum demek yakışmaz. Tüm toplantılara katılırdı. O da yemin etti. Bu çekirdek kadronun üst düzey 14 ağabeyi arasındadır. Onun görev almadığı hiçbir bölge yok. Teftişlerde onun arabası 2 milyon km. Yapmıştır. En büyük hizmeti yapmıştır, bunu düzeltmenin yolu inkar olmamalı. Gülen'in 40 yaşına kadar kimse evlenmesin talimatı vardı. Ben dinlemedim, evlendim, ama o 50 yaşına kadar bekledi ve gösterdikleri kişiyle evlendi. FETÖ'nün en gözde, her yetkisi olan elemanıdır. FETÖ budur. İnsanları böyle bloke etmiş, olaylar tersine dönünce de insanlar bu hale düşmüş, perişan olmuştur.

17. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Mustafa Yeşil : FETÖ'nün aktif vurucu elemanlarından. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı devşirilecek gazetecileri ödüllendirmek üzere kuruldu. Devlet bu vakfa ne yaptı, el koydu mu? Malvarlığı en fazla olan vakıf bu.

18. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Harun Tokak : FETÖ'nün ölçüsü, adam devşirme ve para toplamada başarılı olmaktır. Tokak bunlarda başarılı olduğu için çok öne geçirildi.

Abdülkadir Aksoy : (Başkan tutuklu sanık Aksoy'un ayağa kalkmasını istedi, Veren uzun süre baktı) Sima olarak tanıyorum da nerede gördüğümü hatırlamıyorum. (Aksoy, 'basında görmüş olabilir' karşılığını verdi).

Av. Ali Çelik : Yok, bu arkadaşı tanımıyorum.

19. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Veren'in ifadesinin ardından duruşma saat 19.30'da sona erdi. Duruşmada yarın tanıklardan Çetin Acar dinlenecek

20. batu1283

1.719
    1.082
    0
    Hatırlarsanız bir zamanlar Önder AYTAÇ ı Emniyet Teşkilatının 21. yüzyıldaki vizyonuna hazırlayacak isim diye lanse edilirdi .