Manevi Tazminat Davaları nasıl açılır? | Polis Forum
  1. 2000 mesaja 200 TL ödülü kazanan arkadaşımız Dart31. kendsini tebrik ediyoruz. 2000 Mesaja 200 TL Ödül

Manevi Tazminat Davaları nasıl açılır?

yenihayat 17 Kasım 2016

Etiketler:
  1. yenihayat

yenihayat Bekçi

33
    25
    0
    Evet sevgili meslektaslarim malumunuz işimiz gereği pek çok iftiraya maruz kalıp şikayet edilmekteyiz. Takipsizlik kararı sonrası elimizde sağlam kanıtlar varsa iftira davası acabiliyoruz. Ceza davası sonrasi manevi tazminat davası nasıl açılır, dilekçe nereye yazılır, usul ve esasları nedir ? Tazminat davası açan meslektaşlar varsa yol gösterirlerse çok makbule geçer...

2. Mete

Mete Komiser

203
    79
    0
    Talep ettigin tazminat tutarina gore sulh veya asliye hukuk mahkemesine dava acabilirsin. sana yapilan iftira nin hayatina kattigi etkileri ve iftiranin konusuna gore tazminat alabilirsin.

3. yenihayat

yenihayat Bekçi

33
    25
    0

Peki abicim dilekçe ne şekilde yazılır örneği var mı? Bir de harç miktarlarını nereden ogrenebiliriz ?

4. Bamsı22

Bamsı22 Banned

63
    32
    0
    Ben 2004 yilinda serefsiz polis lafina dava actim 2009 yilinda parayi aldim.dava acacagin kisinin resmi bir geliri veya uzerine kayitli mali varsa alirsin.yoksa bisey alamazsin

HTC Desire 620G dual sim www.polisforum.net mobil uygulaması ile gönderildi.

5. Bamsı22

Bamsı22 Banned

63
    32
    0
    3000 bin lira almistim.ama icra yoluyla aldim uzerine kayitli araci vardi.araca borcundan dolayi yakalama karari cikartip baglandiktan sonra odemek zorunda kaldi

6. Bamsı22

Bamsı22 Banned

63
    32
    0
    Tabii bu tum isleri avukat yapti. Bastan alacagimiz paranin yarisina anlastik.ilk etapta harci ben odedim.harc talep edecegin miktara gore degisiyor.ancak mahkeme talep ettigin miktardan daha az tazminata hukum ederse. Karsi tarafta kendisini avukat ile temsil ettirdiyse mshkeme karsi tarafin avukstlik ucretini sana odetiyor.o yuzden afaki rakamlar talep etmeyin.makul rakamlar talep edin

7. Bamsı22

Bamsı22 Banned

63
    32
    0
    Dilekceleri internette mevcut. Ancak hukuk davalarinda tum durusmalara gitmen gerekiyor.mazaretsiz bir durusmaya gitmezsen dava duser. Ceza davalari gibi degil.Bende o yillarda sark tayinim ciktigi icin avukata vermek zorunda kaldim.

yenihayat bunu beğendi.
  8. yenihayat

yenihayat Bekçi

33
    25
    0
    Ben internette bulamadım varsa link koyarmisin ?

9. Bamsı22

Bamsı22 Banned

63
    32
    0
    yenihayat bunu beğendi.
  10. Bamsı22

Bamsı22 Banned

63
    32
    0
    yenihayat bunu beğendi.
  11. yenihayat

yenihayat Bekçi

33
    25
    0
    Ben bulamamistim.. Adamın dibisin eyvallah abicim

12. Bamsı22

Bamsı22 Banned

63
    32
    0
    yenihayat bunu beğendi.
  13. wiya

wiya Komiser

262
    137
    0
    Ülkemizde manevi tazminat olgusu fazla gelişmemiş olup, özellikle kişinin gelir durumuna göre manevi tazminatın miktarı artabilmektedir.dikkt edilmesi gereken nokta maddi tazminat ya ilk başta bin liralık manevi tazminat davası acabilirsiniz .tabi bunu derken de "tüm haklarim saklı kalmak kaydıyla diye açacaksınız ". daha sonra bu rakamı elinizdeki faturalara,resmi bayanlara gore arttirabilirsiniz.m anevi tazminat ya ise başta kaç paralık açtı iseniz bunu daha sonradan arttiramazsiniz.kisinin gelir durumu çok önemli manevi tazminatta. Sembolik bir rakam da talep edebilirsiniz .mesela bin lira iki bin lira manevi tazminat davası acabilirsiniz.bunu ispatlamak kulfeti de size ait.x sahsinin yapmış olduğu şu beyandan yada şu eylemlerinden şu hakaretinden dolayı şu şu sikintilari cektim demek ayrı bi olay ; onun yerine x sahsinin şu şu eylemlerinden dolayı hastanede yattım gibi belgeleyebileceginiz konular olması halinde bu durum tazminat miktarını yukarı yönde etkileyecektir.

Son düzenleme: 21 Kasım 2016
    yenihayat bunu beğendi.
  14. wiya

wiya Komiser

262
    137
    0
    Ceza davaniz bitti mi.ceza davasinin sonucu nedir.ceza davasında çıkan karar yani sonuç manevi tazminatın konusunu da belirleyeceğinden manevi tazminatın miktarını belirlemek çok önemli.b irde biknbiz gereken ceza davası bitmeden hukuk davası açılamaz diye bir olgu var ülkemizde.nedeni ise hakimlerin ceza davasındaki duruma gore kim haklı kim haksız buna gore değerlendirme yapacaklarindan siz hukuk davası acsaniz bile ceza davasinin sonucunu bekleyecektir.

yenihayat bunu beğendi.
  15. wiya

wiya Komiser

262
    137
    0
    Konu nedir yazarsanız size daha fazla yardımcı olurum bu konularda fazlasıyla bilgim mevcut

Dart31 ve yenihayat bunu beğendi.
  16. yenihayat

yenihayat Bekçi

33
    25
    0
    Tesekkur ederim abi.. Konu her zaman ki şeyler işte, görev sırasında karşılaştığımız iste bana silah çekti ceza yazdı para istedi hakaret etti vurdu v.s iftiralar... Dediğin gibi böyle durumlarda ceza davasının sonucunu bekleyip ona göre manevi tazminat davası açmak işleri hızlandıracaktır..

17. yenihayat

yenihayat Bekçi

33
    25
    0
    Odeyecegimiz harç miktarları nekadardir Abi talep ettiğin tutara gore

18. yenihayat

yenihayat Bekçi

33
    25
    0
    2000 3000 tl gibi dusuk manevi tazminat tutarlarına sulh hukuk mahkemeleride bakar mı Abi?

19. Dart31

Dart31 Polis Forum Baştacı

2.064
    1.597
    0

Adamı dibisn ne güzel yardımcı olmaya çalışıyorsun meslektasina

yenihayat bunu beğendi.
  20. wiya

wiya Komiser

262
    137
    0
    Adamım gelir durumu nasıl .memur falan mı yoksa hayat şartları daha iyi biri mi.buna gore belirle .beş bin dersin gerekçelerini siralarsin arkasından. yni neden vermesi gerektiği konusunda hakimi ikna edebilmek onemli.su kesin bilgi :dersen ki on bin 20bin isteyip su kuruma direkt bağış yapacagim dersen onu tutanak altına aliyola ifadeni ama para o kuruma gidiyor(losevder gibi Mehmetçik gibi):)..bugun beş bin lira manevi tazminat çok bi para falan da değil..sen minimum beş bin iste.manevi tazminat olgusunda karşı tarafın gelir durumu önemli olduğu kadar senin standardında onenli.sonucta sende beş bine yakın aliyorsun boş beleş biri değilsin yani.hani askeri ücretli olsan sebepsiz zenginleşme olacağından o rakami vermeyebilirdi .(beş bine yakın alıyorsun ya)olay medyaya yansidiysa cook daha fazla alirdin.(160bin alan memur arkadaş tanıyorum)

Evet sulh hukuk mahkemeleri senin işini görür.bir dilekçe ile olayın meydana geldiği sulh hukuk mahkemesine basvurabilirsin.gorev kağıdını al o gün çalıştığına dair,sonra doktor raporunu al darp cebir varsa bunların da fotokopileri cek,olay tutanağının da koy,hatta tanıkların varsa meslektaş olarak onlara da Rica et sizin adlarızi veriyorum diye.
    Şimdi merak etme 5bin liralık dava açan ,davanın harç miktarları dusuktur merak etme.2016 yılı icin maktu harç miktari yuz elli tl yi mümkün değil geçmez .(135mi -145mi öyle bisidi)
    Lakin sana şunu söyleyeyim eskiden dava harciyla ilgili eğer tanıdık varsa mahkeme sonunda kesilebiliyordu,simdi bu yapılamıyor ama kismen bazı gider kalemleri dava sonrasına birakabiliyorduk(dava sonrasına).ama onlarda zaten 10-20tl bisi tutuyor.

sana bi link gönderiyorum.oradan çok rahat işini gorebilirsin.maktu harç sonra tanık varsa (sonuçta mahkeme tanıklara da para veriyor eğer meslektaşlarının mahkemeye gelirse 50-60tl veriyor mahkemeye gelen tanıklara.ama sakın otobusle falan geldim demesinler kendi aracimla geldim desinler:)hakim soruyorum genelde bizim arkadaşlar da otobüs ücretsiz falan diyor,hakiminde polis olası geliyor birden ve bu parayı vermiyor.vermiyor derken nefsi bir olay değil illiyet bağı ortadan kalkıyor o nedenle.bu para onların kanunu hakkı ama bazen bilmiyoruz işte.
    Bu linke bak.....
    Dava Masrafı Hesaplama Aracı 2016 | Hukuki Tavsiyeler
    Senden tek istediğim git ve hakkını sonuna kadar ara.yeter ki böyle meslektaslarimiz haklarını sonuna kadar arasın.sineye sakın çekme.bi meslektasimin başına bu tur seyler gelmesi beni çok uzuyor.

Son düzenleme: 21 Kasım 2016
    yenihayat bunu beğendi.